γράφει ο Ανδρόνικος Καρυώτης //

Η Αργεντινή αποδείχθηκε «εφτάψυχη» καθώς με γκολ του Ρόχο στο 86ο λεπτό νίκησε την Νιγηρία με 1-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά. Επίσης για τον ίδιο όμιλο (τέταρτο) η Κροατία με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή της κέρδισε την Ισλανδία με 1-2 και τερμάτισε πρώτη και αήττητη. Ο Μπαντέλ άνοιξε το σκορ για την «Hrvatska» στο 53ο λεπτό. Η απάντηση από τους «Strákarnir okkar» ήρθε στο 76ο λεπτό από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίγκουρτσον, ενώ στο 90ο λεπτό ο Πέρισιτς έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Ισλανδών για το γκολ της νίκης-πρόκρισης. Η Κροατία λοιπόν προκρίθηκε ως πρώτη με εννέα πόντους, ενώ η Αργεντινή ακολούθησε ως δεύτερη στους τέσσερις πόντους.

Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν για τον τρίτο όμιλο Δανία και Γαλλία έμειναν στο βαρετό 0-0 και προκρίθηκαν αμφότερες στην επόμενη φάση του τουρνουά. Φάνηκε από την αρχή ότι η Γαλλία δεν θα πήγαινε να κυνηγήσει την νίκη, καθώς ο Ντεσάμπ χρησιμοποίησε πολλούς αναπληρωματικούς. Από την άλλη όσο περνούσε η ώρα και η Δανία συμβιβαζόταν με την ισοπαλία. Δεν είχαν και λόγο να σπαταλήσουν δυνάμεις οι ομάδες καθώς ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια για αμφότερες τις ομάδες. Στο άλλο ματς του ομίλου, το Περού νίκησε την Αυστραλία με 0-2 και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο φετινό Παγκόσμιο κύπελλο. Το σκορ για τους «Ίνκας» άνοιξε ο Καρίγιο στο 18ο λεπτό, ενώ στο 50ο λεπτό με τον Γκερέρο να κάνει το 0-2 οι Περουβιανοί ρίξανε στο καναβάτσο τα «Καγκουρό» που θέλανε μόνο νίκη (και ήττα των Δανών) για να έχουν ελπίδες πρόκρισης. Πάμε να δούμε λίγο πιο αναλυτικά το παιχνίδι της Νιγηρίας με την Αργεντινή.

Οι ποδοσφαιριστές της Εθνικής Αργεντινής ανακουφίζονται μετά το δεύτερο γκολ του Ρόχο. Εκείνο τους στέλνει στους νοκ – άουτ αγώνες του Μουντιάλ της Ρωσίας

∠Αρχικά να πούμε ότι ήταν ένα ματς «Do or die» και για τις δύο ομάδες. Με νίκη οι Νιγηριανοί περνάγανε αυτοί ως δεύτεροι, ενώ τους έκανε και η ισοπαλία. Όμως μόλις ξεκίνησε το παιχνίδι φάνηκε ότι οι Αργεντινοί είχαν μπει με το «μαχαίρι στα δόντια». Έδειξαν περισσότερο από ποτέ ότι θα έπαιρναν το ματς ο κόσμος να χαλάσει.

∠Στην αρχή βέβαια είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους οι Νιγηριανοί. Όμως από μία καταπληκτική ψηλοκρεμαστή πάσα του Μπανέγκα, ο Μέσι κατέβασε την μπάλα με ένα κοντρόλ για σεμινάριο και με δεξί σουτ νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1.

∠Στη συνέχεια η Αργεντινή δεν έριξε τον ρυθμό της και συνέχισε να απειλεί. Στο 27ο λεπτό ο Μέσι θα βγάλει με καταπληκτική κάθετη πάσα τον Ιγκουαΐν μόνο του με τον Ουζόχο, αλλά ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας θα τον προλάβει αποσοβώντας το 0-2. Επτά λεπτά μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μέσι ο Ουζόχο θα ακουμπήσει την μπάλα όσο χρειάζεται ώστε αυτή να μην καταλήξει στα δίχτυα, αλλά να βρει στο δοκάρι του.

O Μέσι σκόραρε, επιτέλους

∠Το ημίχρονο τελείωσε με την Αργεντινή να παίζει επιτέλους ως… Αργεντινή και να δίνει μεγάλη χαρά στον κόσμο της για την διαφαινόμενη πρόκριση. Είχε την κατοχή της μπάλας, είχε πολύ καλές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Γενικά έδειχνε ότι για πρώτη φορά σε αυτό το τουρνουά ήταν ομάδα.

∠Στην επανάληψη ήρθε γρήγορα ανατροπή σκηνικού στο ματς. Από χαζό πέναλτι που έκανε ο Μαστσεράνο κρατώντας τον Μπαλογκάν, ο Μόουζες στο 51ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 και η πρόκριση περνούσε στα χέρια των «Super Eagles». Οι Αργεντινοί άρχισαν πάλι να νιώθουν μεγάλη πίεση. Αναγκάστηκαν να ανοιχτούν για να βρουν το δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα να αφήνουν ανοιχτούς χώρους για τους ταχύτατους επιθετικούς της Νιγηρίας.

Η Εθνική Αργεντινής πρέπει να διαχειριστεί το άγχος της. Θα τα καταφέρει; Αν θέλει να έχει συνέχεια στο θεσμό αυτό πρέπει να συμβεί

∠Όσο κυλούσε η ώρα τόσο οι Αργεντινοί δεν είχαν καλές επιθετικές επιλογές, αλλά ήταν τυχεροί καθώς στις τρεις αντεπιθέσεις που έβγαλε η Νιγηρία δεν δέχθηκαν κάποιο τέρμα που θα τους έφερνε πίσω στο σκορ. Και αφού δεν κατάφεραν να σκοράρουν οι Νηγιριανοί, το κατάφεραν οι Αργεντινοί.

∠Στο 86ο λεπτό ο Μερκάντο θα βγάλει την σέντρα και ο Ρόχο με ένα άψογο πλασέ με το δεξί από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Ουζόχο και έβαλε σε θέση οδηγού για δεύτερη φορά στο ματς την «Albiceleste».

∠Το τέρμα του Ρόχο έδωσε φτερά στα πόδια των Αργεντινών που μέχρι το τέλος του αγώνα φαινόταν ότι θα «έτρωγαν» την μπάλα ώστε να απομακρύνουν κάθε κίνδυνο από τα καρέ του Αρμάνι. Και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Αργεντινούς ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν (εκτός του προπονητή Σαμπάολι που έφυγε κατευθείαν για τα αποδυτήρια) απαλλαγμένοι από το άγχος της πρόκρισης. Από την άλλη οι Νιγηριανοί είχαν πέσει στο χορτάρι αδυνατώντας να πιστέψουν πόσο κοντά φτάσανε στο να προκριθούν αυτοί στους «16».